تبلیغات

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر


IranSkin go Up
 وبلاگ علم و فناوری - فایل nomedia در اندروید

فایل nomedia در اندروید

اگر گوشی اندرویدی دارید، احتمالاً فایل nomedia را به صورت اتفاقی دیده باشید. اگر در برنامه مدیریت فایل ها گزینه «نمایش فایل های مخفی» یا Show Hidden Files را فعال کرده باشید، میبینید در اغلب پوشه ها یک فایل به نام nomedia. وجود دارد. اگر شما هم برایتان سوال شده که این فایل چیست و چه کاری انجام میدهد، با ما همراه باشید؛ زیرا شناخت این فایل برای تمام کاربران اندروید ضروری می باشد.


فایل nomedia دقیقاً چیست؟

واژه ی nomedia از 2 بخش تشکیل شده: بخش اول No (یعنی نقض، وجود نداشتن) و بخش دوم Media به معنی رسانه. واژه ی nomedia یعنی «رسانه ای وجود ندارد»؛ رسانه هم در سیستم های دیجیتال اغلب به معنای فیلم و عکس می باشد. فایل nomedia در اغلب پوشه های اندروید وجود دارد؛ اما چون این فایل مخفی است، در حالت عادی شما آن را نمی بینید. در سیستم عامل اندروید، فایل های مخفی دارای پیشوند نقطه «.» می باشند. سیستم عامل اندروید برپایه ی لینوکس است، و در سیستم عامل لینوکس (و همینطور اندروید) برای مخفی کردن فایل یک نقطه قبل از نام فایل قرار می دهند.

تا به حال به این فکر کرده اید که برنامه ی گالری در اندروید چگونه می تواند آنقدر دقیق عکس ها و ویدیوهای شما را دسته بندی کند؟

پوشه های زیادی در گوشی شما وجود دارند که ممکن است درون آنها چند عکس بدرد نخور هم باشد (نمونه ی بارز این موضوع، تلگرام است. اگر دقت کنید، شما هیچ وقت عکس ها و ویدیوهایی که از تلگرام ذخیره کرده اید را در گالری نمیبینید)؛ اما برنامه ی گالری هیچ وقت این عکس ها را نمایش نمی دهد! پس برنامه ی گالری به چه طریقی از نمایش این رسانه ها خودداری می کند؟
جواب بسیار سادست!

بله! با کمک فایل nomedia! این فایل یک فایل خالی است (حجم آن 0 بایت است) که هیچ اطلاعاتی درون خود ندارد؛ درواقع نقش این فایل فقط نشانه گذاریست!!

پویشگر چندرسانه ای اندروید (Android Media Scanner) وقتی درون پوشه ها جستجو می کند، در داخل هر پوشه، ابتدا به دنبال فایل nomedia میگردد. اگر این فایل درون آن پوشه باشد، یعنی آن پوشه فاقد هرگونه عکس و ویدیو است. بنابراین پویشگر اندروید از پویش آن پوشه اجتناب کرده و به سراغ پوشه ی بعدی می رود.

با این الگوریتم، پویشگر اندروید می تواند ظرف مدت کوتاهی تمام پوشه هایی را که عکس ها و ویدیوهای بدردبخور درون آنها ذخیره شده اند را در برنامه ی گالری نمایش دهد. به طور پیش فرض، این فایل در خیلی از پوشه ها وجود دارد به جز چند پوشه؛ مانند Pictures، DCIM، Video.

کاربردهای فایل nomedia

همانطور که در بند بالا اشاره کردم، فایل nomedia به پویشگر اندروید برای نمایش راحت تر و سریعتر رسانه های مورد استفاده ی ما کمک می کند. در حافظه گوشی، هزاران فایل و پوشه وجود دارد. از طرفی پردازنده و حافظه ی RAM گوشی ها بسیار ضعیف است؛ این بدان معناست که برای دسته بندی ویدیوها و عکس ها، زمان بسیار زیادی تلف می شود که این پروسه نیازمند صرف باتری زیادی است. بنابراین استفاده از یک الگوریتم بهینه برای جستجوی فایل ها، به منظور تسریع در سرعت پویش و صرف باتری کمتر، بسیار ضروریست.

یک ترفند برای افزایش سرعت پویش:

ما در بندهای اولیه، به معنای Media اشاره کردیم. اگر شما قصد ذخیره ی فایل های PDF در گوشیتان را دارید، نیازی نیست که پویشگر زمانی را برای پویش این اسناد صرف کند. پس می توانید یک پوشه بسازید و این اسناد را به آن پوشه منتقل (Cut) کنید و یک فایل nomedia را در این پوشه کپی کنید تا پویشگر زمانی را برای پیدا کردن عکس و فیلم در این پوشه صرف نکند.

فایل های nomedia هیچ فرقی با یکدیگر ندارند، بنابراین می توانید این فایل را در هر پوشه ای که مشاهده کردید، کپی کنید. برای کپی کردن این فایل (از آنجایی که این فایل مخفی است)، از مدیریت فایل، گزینه ی Show Hidden Files یا نمایش فایل های مخفی را فعال کنید. این فایل را می توانید در پوشه های Telegram، Zapya، Android پیدا کنید.


طبقه بندی: آموزش، 
برچسب ها: فایل، اندروید، nomedia، رسانه،  

تاریخ : 12 بهمن 94 | 00:05 | نویسنده : مرضیه فاتحی | نظرات

  • paper | آنک بات | پارس خودرو